Oyun sunucu için rate ayarları

Oyun sunucu için rate ayarları

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere sourcemod/amxmodx dedicated sunucu rate hesaplamalarınızı yapmanızı sağlayan bir siteden bahsedeceğim. Sitedeki hesaplamalarınız sonrası size verilen kodları sunucunuzun server.cfg dosyasına yazmanız yeterli olacaktır.

Öncelikle;

http://www.reece-eu.net/drekrates.php sayfasını ziyaret ediyoruz.

 

Ardından sayfadaki Game server engine alanından ilgili seçimi yapmanız gerekiyor. 

Örneğin şu oyunlar için SRDCDS; Counter Strike: GO, Half-Life 2 Deathmatch, Counter-Strike: Source, Team Fortress 2, Day of Defeat: Source, Left 4 Dead, Left 4 Dead 2, Fortress Forever, Obsidian Conflict, Dreamball. (Kısaca sourcemod kullanan oyunlar.)

Şu oyunlar için ise HLDS seçmelisiniz; Half-Life Deathmatch, Counter-Strike 1.6, Counter-Strike: Condition Zero, Team Fortress Classic, Day of Defeat, Deathmatch Classic, Firearms, Natural Selection, Digital Paintball, Science and Industry.  (Kısaca amxmodx kullanan oyunlar)

Sven coop sunucularında ise oyunun 5.0 versiyonundan öncesini kullanıyorsanız HLDS, 5.0 sürümünden büyük versiyonları kullanıyorsanız SvenDS seçimini yapmalısınız.

 

Hemen sağ tarafta yer alan Throughput alanına sunucunuzun upload yada download hızınızdan değeri daha düşük olanı yazmalısınız. Hız bilgilerinize http://www.speedtest.net/ adresinden erişebilirsiniz.

 

Hardware allocation alanında sunucunuzun sistem bilgilerinizi girmeniz gerekecek. MHZ CPU alanına işlemci hızınızı MegaHertz cinsinden yazmanız gerekecek. Örneğin işlemciniz 2.5 Ghz ise bu sayıyı 1000 ile çarpmanız yeterli olacaktır. Yani örnek değerin sonucu 2500 oluyor. İşlemci hızınızı yazdığınız alanın sağındaki yere ise iş parçacığı sayısı(thread) değerini girmeniz gerekmektedir. Bu iki alanın altındaki kısma ise sunucunuzun RAM değerini yazmanız yeterli olacaktır.

 

Tüm bu işlemleri yaptığınız saman sayfada aşağıdaki resimde yer alan slot kısmında size slot sayısı önerisi olacak. Slot sayısından kasıt oyunda en fazla kaç kişinin oynayabileceğidir. Yani 32 kişilik bir sunucunuz varsa bu sayı 32 olmalıdır. 30 + 2 slot sunucularda da bu değer 32 olmalıdır. Kısaca toplam tüm maksimum oyuncu sayısı olmalıdır.

 

Tüm değerleri girip Calculate butonuna bastığınız zaman size önerilen rate kodlarını verecektir.

 

Bu kodları sunucunuzun server.cfg dosyasına yazmanız yeterli olacaktır. Harita değiştirmeniz yada gerekli kodlar ile server.cfg dosyasını oyunda admin komutları ile tekrar çalıştırmanız durumunda sunucunuzda yeni kodlar aktif olacaktır.

 

Eğer elinizde sunucunun konfigürasyon bilgileri yoksa yani csgo hizmetinizi  üçüncü parti bir firma üzerinden kiralama hizmeti ile alıyorsanız firmadan bu bilgileri sizin yerinize girip kodlarınızı isteyebilirsiniz.

 

Bu komutlar büyük ihtimalle serverinizdeki rate sorununu çözecektir. Ama işleme başlamadan önce server.cfg dosyasının yedeğini almayı unutmayınız. 

Oyun sunucu için rate ayarları YAPILAN YORUMLAR