FastDL Nedir?

FastDL Nedir?

Merhabalar,

Bu yazımda fastdl nedir, gerekli midir, olmazsa olmaz mı? Bu soruların cevaplarından bahsedeceğim. 

FastDL adından da anlaşılacağı üzere hızlı indirme (FAST DownLoad) işlemidir. Örneğin JailBreak, Zombie gibi custom model, material, sound, map kullanan bir sunucunuz olduğunu varsayalım. Bir sürü model, ses dosyalarınız olacak ve belkide 50 60 MB üzerinde boyutlara sahip map'ler sunucunuzda yer alacak. Diyelimki jb_buyukmap.bsp haritasını yeni eklediniz ve bu harita 100 MB boyutunda. Birisi sizin sunucunuza girdiğinde önce sizin sunucuda kullanılan ama oyuncunun bilgisayarında bulunmayan dosyaların tek tek indirilmesi gerekmektedir. Eğer herhangi bir ayar yapmazsanız varsayılan olarak bu dosyalar oyun sunucunuz üzerinden indirilmektedir. Ancak bu dosyalar saniyede KB KB olarak ineceği için bir oyuncunun bu haritayı indirmesi saatleri bulabilecek ve büyük ihtimalle sunucunuza daha bağlanma işlemi tamamlanmadan disconnect çekecektir. Yeni model, ses dosyaları eklediniz. Bu dosyaların indirilmesi uzun sürecek ve oyunculardan şikayet alacaksınız.

İşte FastDL bu sorunun çözümü için gereklidir. Yani oyun sunucusunda olmazsa sunucu olmaz gibi bir durum söz konusu değildir. Ama tamamen konfor için gereklidir. Kısaca yukarıdaki örnekte vermiş olduğum 100 MB harita dosyası KB olarak değilde MB olarak inecektir ve indirilme süresini oldukça azaltacaktır.

Peki FastDL sunucusunu nasıl kurarsınız?

Öncelikle her sunucunun kendisine özel bir fastdl sunucusunun olmasına gerek yoktur. Ancak burada uymanız gereken şöyle bir kural vardır: Dosya isimlendirmelerinizde kesinlikle dikkat etmelisiniz. Yani mapper olduğunuzu varsayalım. Bir harita yaptınız ve adını de_dust2 yaptınız. Global olarak bu isimde (*/maps/de_dust2.bsp) bir harita olduğu için bazı oyuncular sunucunuza giremeyecektir. Yada sizin fastdl sunucunuzdan bu dosyayı indirenler başka sunuculara giremeyecektir. Bu yüzden fastdl dosya isimlendirmelerinde kesinlikle dikkat edilmelidir. models, materials, sounds klasörlerinde sunucunuzun adını ana klasör olarak ayarlayabilirsiniz. 

*/sound/plugintr/ses.mp3

*/materials/plugintr/renk.vmt

*/models/plugintr/player.mdl

Bu şekilde ana klasörden dosya isim karışıklığının önüne geçebilirsiniz. Eğer Pro, JB ve ZM gibi elinizde 3 sunucu varsa size 1 tane fastdl sunucusu yetecektir.

FastDL sunucusu için oyun hosting firmanız size bir alan verebilir yada bazı dosyaları panel aracılığıyla upload ettikten sonra otomatikman kendi fastdl sunucularına upload edebilirler. Bunu oyun hosting firmanıza sorabilirsiniz. Eğer hosting firmanızın bu desteği yoksa free bir file hosting hizmeti bulmanız gerekmekte yada fastdl için ucuz vps/vds alabilirsiniz. FastDL kurulumu için ayrı bir yazı yazacağım. Ancak Google'da aratarak sizde fastdl kurulumunu yapabilirsiniz.

 

CSGO ve CS1.6 fast dl kullanımı için aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz:

 

sv_downloadurl "http://fastdlsitesi.com/csgo/" // fastdl url'i
sv_allowdownload "1" //fastdl indirme aktifleştirilsin

FastDL Nedir? YAPILAN YORUMLAR